13.2 C
București
vineri, mai 9, 2025

Nicușor Dan îl acuză pe George Simion că este susținut de sistem

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Sursă articol: https://www.libertatea.ro/

Nicușor Dan l-a acuzat joi seară, 8 mai, pe George Simion că este susținut de sistem. Candidatul independent a subliniat că Simion a primit voturi de la Marcel Ciolacu pentru a intra în turul doi.

Atacul lansat de Nicușor Dan

„Dacă ați fi antisistem, cum pretindeți, domnule Simion, nu l-ați fi pus pe lista de Parlament pe domnul George Becali, care a furat terenuri de la statul român. Nu l-ați fi pus pe lista parlamentară pe domnul Chelaru, condamnat pentru că a furat apartamente de la statul român. Nu l-ați fi pus pe lista de Parlament pe Mugur Mihăescu, colaborator al Securității. Nu l-ați fi pus pe domnul Lasca, condamnat pentru violențe. Nu l-ați fi luat consilier economic pe domnul Petrișor Peiu, care a fost consilierul economic al lui Adrian Năstase”, a afirmat Nicușor Dan în timpul dezbaterii de la Euronews.

Nicușor Dan a întrebat și de ce conturile sale de social media și ale lui Victor Ponta au fost atacate în campania din turul 1, dar nu și cele ale lui George Simion: „Dacă sistemului i-ar fi fost frică de dumneavoastră, de ce v-ar fi dat Marcel Ciolacu voturi ca să intrați în turul doi? Dacă sistemului i-ar fi frică de dumneavoastră, de ce în campania din turul 1, conturile de social media, ale mele și ale lui Victor Ponta, au fost atacate, nu și al dumneavoastră? Dacă sistemului i-ar fi frică de dumneavoastră, de ce niște dosare care sunt foarte clare, cum ar fi violul de la școala de vară AUR, continuă să treneze?”.

Nicușor Dan a fost acuzat că răspândește minciuni

În replică, candidatul AUR a refuzat să răspundă direct la întrebări și a contraatacat, acuzându-l pe Nicușor Dan că răspândește minciuni despre colegii săi. „Nicușor Dan, care merge prin studiourile lui Dan Voiculescu, își permite să răspândească minciuni despre colegii mei. Mugur Mihăescu nu a fost colaborator al Securității. A înșirat o grămadă de minciuni, de marote, de violuri și așa mai departe. Nu știu dacă prin Matei Păun sau șeful lui de campanie folosește boți. Eu așa am fost informat. Știm și noi exact ce ați făcut.

Eu, spre deosebire de dumneavoastră, nu am fost dat afară de la propria formațiune politică, și sunt încă în picioare”, a afirmat George Simion. În schimb, Nicușor Dan a încercat să readucă discuția la subiectul inițial: „Noi vorbeam aici despre sistem”. „Voi ați anulat alegerile, cu Coldea din spatele tău și cu Klaus Iohannis și cu generalii. Nu mai merge cu Coldea, și cu generalii și cu Klaus Iohannis care se agață de putere”, a replicat George Simion. În continuare, actualul primar al Bucureștiului a replicat că George Simion aruncă „cu vorbe”. „Sunt mai bun ca dumneavoastră la aruncat cu vorbe”, a spus candidatul AUR. „Exact!”, a răspuns Nicușor Dan.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Mihai Ustinescu
Mihai Ustinescu
Mihai Ustinescu impresionează prin profunzimea ideilor, un stil elegant și o rară abilitate de a transforma cuvintele în emoție autentică. Textele sale sunt experiențe literare intense, care atrag, inspiră și invită la reflecție. Nu doar că informează, ci ating în mod direct sensibilitatea cititorului, lăsând o impresie de durată. Prin claritate, echilibru și o forță expresivă remarcabilă, Bălăceanu se conturează ca una dintre cele mai valoroase voci ale eseisticii și jurnalismului de opinie din peisajul contemporan.
Ultimele articole
- Advertisement -spot_img
Articole Aseamantoare
- Advertisement -spot_img